חודש 'דהרמה מעורבת חברתית' בבית הסנגהה

חודש "דהרמה מעורבת חברתית" (Dharma in Action) 03.09 – 01.10 –

*** בשיתוף 'הפסקת האש שבלב'

  • · המפגשים יערכו בבית הסנגהה בימי ה' בין השעות 19:30-21:30 (ראו מידע בסוף)

בחודשים ספטמבר – אוקטובר תועבר סדרת שיחות בנושא "דהרמה ופעולה חברתית" (Dharma in action/ Engaged Buddhism)  בין הנושאים שידונו: 'הסכסוך ואני – מה הבודהה היה אומר על הסכסוך היהודי-פלסטיני?' (אביב טטרסקי); 'פעולה חברתית כתרגול של יום-יום' (סאטי);  אקו-דהרמה – הדהרמה של האקולוגיה  (אילן פרנקל); [פירוט התאריכים להלן].

רצף השיחות הנו מבוא לקראת תוכנית סמסטריאלית בנושא שתיפתח אחרי החגים.

17 בספטמבר – סאטי –  "חוק הקרמה והתרגול ביום-יום"

חוק הקרמה – חוק הגורם וההשפעה (cause and effect) – הנו רכיב מרכזי ומהותי בתורה הבודהיסטית. חוק זה עוסק בפעולה הַמְכוּוֵנֶת ובהשלכותיה על התודעה. תפישת הקרמה מרחיבה את גבולות התרגול  אל מחוץ לכרית אל היום-יום ולמעשה לכל פעולה שאנו עושים. כל פעולה יוצרת השפעה בשדה התודעה ולכן לכל פעולה יש פרי תודעתי. לכל פעולה מכוונת ישנה אפוא חשיבות בהתמרת התודעה. לאורו של חוק הקרמה נבחן את תרגול המעלות (פרמיס) כתרגול של יום-יום ונתייחס למרכזיות שייחס הבודהה לַהִתְּכַּוְונוּת הנכונה בפעולותינו (right intention;  סַמַּא סַנְקַפַּה).

סאטי, רכז תובנה ופעיל חברתי. מתרגל ויפסנא ובודהיזם טיבטי מזה 12 שנה, בתוכן תקופות תרגול ארוכות בתאילנד, נפאל והודו. פרט לעבודתו בתובנה, מנהל אירגון לשינוי חברתי (המרכז לפיתוח קהילות שח"ף). כתב עבודת תזה הבוחנת את תורת הבודהה כדרך חינוכית.

24 בספטמבר – זוהר לביא –  'פעילות חברתית כתרגול רוחני':

“Be the change you want to see” – Mahatma Gandhi

מהו שינוי? האם אנו יכולים לשנות את העולם? כיצד?

מהם הכלים המועילים במסע זה?

הערב יכלול שיחה ודיון בדגש על הקשר בין צמיחה חיצונית ופנימית, ובין שינוי חיצוני ופנימי.

זוהר לביא, מורה לדהרמה ומנחת סדנאות ויפאסנה (תובנה(, התאהבה במדיטציה בשנת 2000, ומאז חקרה דרכים נוספות להעניק ביטוי לאמת ולאהבה. בשנת 2004 חלומה של זוהר לשלב מדיטציה ופעילות חברתית צמח לכדי קבוצה בשם סנגהה-סווה (Sanghaseva). סנגהה-סווה הציעה הזדמנויות לאנשים להתחבר מחדש לעצמם, לזולת ולאדמה.  זוהר עודדה בידי ג'איה אשמור וכריסטופר טיטמוס להתחיל ללמד בקורסי מדיטציה, ובאוקטובר 2006 היא לימדה ברטריט של אוֹפֶּן דהרמה בישראל.

01.10 – אילן פרנקל – "אקו-דהרמה"

האם חמלה ואהבה יכולים להציל את העולם? מערכות החיים על פני כדה"א נמצאות במשבר אקוטי מעשה ידי אדם, משבר אשר דורש מאיתנו כיחידים וכחברה שינוי יסודי באופן ההתייחסות וההתנהגות בעולם.
במה יכולה התפיסה הבודהיסטית לתרום ליכולת ההתמודדות שלנו עם המשבר הסביבתי? כיצד היא מתיישבת עם תפיסות סביבתיות מתקדמות? במפגש נבחן את הסיבות למשבר, ואלטרנטיבות אשר יכולות לסייע לנו לצאת ממנו, זאת תוך התמקדות ביכולת שלנו לחזק את הקשר בין התרגול לאורך חיים ירוק.

אילן פרנקל – אילאננדה – בוגר מכון ערבה ללימודי הסביבה. החל לתרגל לפני 11 שנים, בעיקר במסורת התרוודה. מתכנן פרמקלצ'ר, עיתונאי ויוצר דוקומנטרי, לאחר עבודה בעמותות חברתיות ופוליטיות, מקדם עתה מיזם של בניה ירוקה.

כל המפגשים יערכו בבית הסנגהה בימי ה' בין השעות 19:30-21:30

כתובת בית הסנגהה: רח' עובדיה מברטנורה 21, דירה 15, תל-אביב.
תחנת אוטובוס מספר 5 (מרכבת מרכז) נמצאת בשדרות נורדאו-יהושע בן-נון, בסמוך לבית.
הטלפון בדירה: 03-6042835.
עם כל שאלה ניתן לפנות גם לגיליה 050-6711930 

ריכוז התאריכים:

תאריך מנחה + נושא מארח\ת
3.9 אביב טטרסקי  – "הסכסוך ואני" – מה הבודהה היה אומר על הסכסוך היהודי- פלסטיני
10.9 אין מפגש-הבית תפוס
17.9 סאטי – חוק הקרמה והתרגול ביום-יום
24.9 זוהר לביא – פעילות חברתית כתרגול רוחני
1.10 אילן פרנקל – אקו-דהרמה

שיחות שכבר נערכו בסדרה:

3 בספטמבר – אביב טטרסקי : הסכסוך ואני – מה הבודהה היה אומר על הסכסוך היהודי-פלסטיני?

הבודהה פירט עבורנו דרך חיים ותרגול לסיום הדוקהה האישית שלנו, הוא לא פיתח תכנית לתיקון העולם. אולם האם ישנו קן הפרדה ברור בין השניים? איזו רלבנטיות יש לאי-אלימות, מטה ודאנה בסכסוך כל כך מורכב ונפתל כמו שלנו? כיצד התובנות של אניצ'ה, אנאתה ואי נפרדות יכולות להאיר לנו כיצד לפעול על מנת להפחית את הדוקהה של הסכסוך?

אביב טטרסקי מתרגל מדיטציה (תחילה זאזן וכיום ויפאסאנה) מאז 1995. מטפל שיאצו ומורה סיישין קיטאידו. אביב היה בין המייסדים של ה"הליכה" (שנהפכה ל"שביל זהב") ופעיל בתאעויש וכיום הוא אחד היוזמים והמקדמים של 'הפסקת האש שבלב' – יוזמה המתייחסת להיבטים הפסיכולוגיים של הסכסוך הישראלי-פלסטיני. אביב כותב בבלוג www.notes.co.il/aviv

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.